| MI IS AZ ANIME?
Biztosan mindenki ismeri, a népszerű japán rajzfilmeket, amiket egyre többet sugároz a TV. Most ezekről tudhatsz meg egy kicsit többet!
Ahogy már mondtam, az anime japán rajzfilmet jelent, míg a manga japán képregényt. Az anime japán szó, de az angol animated szóból vették át. Japánban minden rajzfilmre (legyen az amerikai, vagy európai) az anime kifejezést használják. Nyugatabbra viszont csak a Japán mesékre. Az animéket rajzfilmekkel azonosítják, mert a készítési folyamat megegyezik, pedig ezek az "élőszereplős, animációs mesék". Nálunk az animációs film számítógépes technikával életre keltett környezetet, és figurákat jelent. Japánban az animék több műfajra tagolódnak (mint hazánkban az élőszereplős filmek). Vannak köztük gyermek animék, és nagyobb hányadban felnőtt animék. A célközönség fiatal felnőttekből, és idősebb tinédzserekből áll, de ugyanakkor inkább a 10-16 évesek választják ezt a műfajt.
Az animék több olyan jeggyel rendelkeznek, amelyekből egy hozzá nem értő is felfedezi, hogy Japán rajzfilmről van szó. Ezek a jellegzetességek a japán kultúrából, életfelfogásból valók, amelyek messzemenően különböznek az európai, vagy amerikai életformáktól. A túlidealizáltság, vagy a szélsőséges romantika épp úgy a japán életfelfogásból való, mint a harc, az erőszak, és a leplezetlen szexualitás, amely a gyermek rajzfilmekben is gyakran előfordul. Az európai embereknek nehéz lehet elfogadni az ismeretlen. szemléletmódot. Ugyanis a keleti világ számára a tabuk ismeretlenek. Európában az emberek gyakran a Bibliához nyúlnak, de mivel a Japánok nem abban az Istenben hisznek amiben mi, ezért számukra ezek nem jelentenek problémát. A történeti jellegzetességeken kívül, még jellemző a figurák kidolgozása (általában szögletes fej, hatalmas szemek, ajak nélküli száj stb.) is. Talán a legfeltűnőbb az animékban, ami tényleg sehol máshol nem szerepel, azok a helyzetekre való reagálások: Ha elpirulnak, eltűnik a szemük, ha valakit hülyének gondolnak, egy csepp jelenik meg a tarkójukon, vagy mikor nagyon boldogok/izgatottak, mintha összemennének, tömzsibbek lesznek, és fel alá ugrándoznak. Sorolhatnám még, de ebből már biztosan mindenki rájött, hogy mire gondolok.
A Japánok az animét használják arra, hogy kifejezzék önmagukat, ezért terveznek olyan karaktereket amelyekkel az ember azonosulni tud. A csetlő-botló, vagy éppen komor figurák reakciói és életvitele ugyan eltúlzott, de ilyenkor mondhatjuk "Mégiscsak szerencsés vagyok" és mégis hasonlítunk rájuk.
Nagyon nehéz általánosságban beszélni az animékről, ugyanis mindegyik más és más. Lehet hogy ugyanabban a stílusban készülnek (lányoknak szóló, fiúknak szóló, vígjáték, akció, dráma, történelmi, sci-fi stb.) mégsem általánosíthatók, nem fogalmazhatók meg általános szabályok, mert a készítők mindbe visznek valami újdonságot, valai egyedit. Ezért érdemes mélyebben elmerülni az animékban, mielőtt téves információkat továbbítanánk. Nem fogod megbánni!
STÍLUSOK
* Bishōjo: japánul 'gyönyörű lány', olyan animék összefoglaló neve, amikben csinos lányok szerepelnek, például a Magic Knight Rayearth
* Bishōnen: japánul 'gyönyörű fiú' olyan animék összefoglaló neve, amikben szép és elegáns fiúk vagy férfiak szerepelnek, például a Fushigi Yugi
* Ecchi: japánul 'illetlen szexualitás'. Könnyű szexuális humort tartalmaz, például a Love Hina.
* Hentai: japánul 'abnormális' vagy 'perverz', általában nyugaton pornografikus vagy erotikus animét értik alatta. Japánban ezeket Poruno vagy Ero címen keresik.
* Josei: japánul 'fiatal nő', olyan anime vagy manga aminek fiatal nők képezik a célközönségét, ez az egyik legritkább műfaj.
* Kodomo: japánul 'gyerek', kisgyermekek számára készült anime vagy manga, ilyen például a Doraemon.
* Mecha: óriás robotokat felvonultató anime vagy manga, mint például a Mobile Suit Gundam.
* Moé: olyan anime vagy manga amiben nagyon pajkosak vagy cukik a szereplők, ilyen például a Little Snow Fairy Sugar.
* Progresszív: „művészfilmek”, vagy nagyon stilizált animék, például a Voices of a Distant Star.
* Seinen: a Shōnenhez hasonlít, de tinédzserek vagy fiatal férfiak számára készül, például az Oh My Goddess!.
* Sentai/Super Sentai: szó szerint „harci alakulat”, ezekben szuperhős-csapatok szerepelnek, ilyen például a Cyborg 009.
* Shōjo: japánul 'fiatal hölgy' vagy 'kislány', lányok számára készített animék, ilyen például a Fruits Basket.
o Mahō Shōjo: a Shōjo alműfaja 'Magical Girl' történetekkel, mint pl. a Sailor Moon.
* Shōjo-ai: japánul 'lányszerelem', olyan animére vagy mangára utal, amik női szereplők közötti szerelemre vagy románcra fókuszálnak, mint például a Revolutionary Girl Utena.
* Shōnen: japánul 'fiúk', azaz fiúk számára készített anime vagy manga, mint pl. a Dragon Ball Z.
* Shōnen-ai: japánul 'fiúszerelem', férfi szereplők közötti szerelemre vagy románcra fókuszál, Japánban egyre kevésbé használják ezt a kifejezést, mivel a pedofíliára utalhat, ezért inkább a "Boys Love"-ot (BL) használják. A stílus egyik jellemző képviselője a Gravitation.
A legnépszerűbb animék nálunk
Inuyasha
Full Metal Panic!
Pokémon
Dragon Ballz
Yugi Oh
Vadmacska kommandó
Kaleido Star
Slayers | |